DISKUSIJA MOJE BEČLIJE

  • This topic is empty.
Viewing 1 post (of 1 total)
  • Author
    Posts
  • #961
    goran novakovic
    Keymaster

    (…) Od Bečlija ćete često čuti sledeću rečenicu: „Ja nemam lično ništa protiv stranaca, ali…“ Zatim sledi poplava raznih žalbi i komentara koje se naravno tiču samo “nekih među njima”. Svoju strastvenu tvrdnju da nisu neprijateljski nastrojeni prema strancima Austrijanci potkrepljuju činjenicom da svako poznaje bar jednog, koji je – reklo bi se za razliku od ostalih – ljubazan, predusretljiv, čist, neupadljiv, vredan, spreman da pomogne itd. Zato i ja sebi dozvoljavam da ovde to uradim kada su u pitanju Bečlije. Mnoge druge bih i te kako mogao da kritikujem, ali moji su neponovljivi. Radeći u sredini koju narod posprdno naziva „multi-kulti” imao sam retku sreću da od početka komuniciram skoro isključivo s dragim Bečlijama. Među mojim ljubaznim i otvorenim poznanicima nalazi se dosta Austrijanaca iz drugih krajeva zemlje. Super su, naravno, i rođene Bečlije s kojima se takođe družim. Kada sam se ovamo doselio već sam znao nemački, a to predstavlja bitnu pretpostavku za dublja prijateljstva. Engleski može da pomogne, ali bez znanja maternjeg jezika ljudi s kojima se družiš kontakti ostaju ograničeni na levo orijentisane intelektualce ili one koji su otvoreni prema svim ljudima. (…)
    Moje Bečlije su bar probale i ustanovile da ne ujedamo. Iako su posle izvesnog vremena u stanju da podnose čak i naše zagrljaje i cmakanje, i za njih svi stranci, a posebno „južnjaci“ u suštini uvek ostaju preterani i drugačiji. Iako navedene neuobičajene nežnosti razmenjuju sa svojim stranim prijateljima, one Austrijancima ne prijaju. Strpljivo podnose i naše glasno razgovaranje i intenzivno gestikuliranje, pošto ih pripisuju urođenoj egzotičnoj „strastvenosti“ stranaca. Ljubavi nikad dosta! Ako vas, dakle, neke Bečlije vole ili se bar trude da vas razumeju, treba da im izađete u susret. Ali njihovo prijateljstvo mora i aktivno da se traži. U tom smislu nije bitno da li vas oni razumeju ili samo slute kako šta osećate i šta znači koji izraz na vašem licu. Dobrodušnim Bečlijama smete i diskretno da se narugate dok nespretno pokušavaju da igraju naše nacionalne plesove, ali će vas u svakom slučaju radovati da vas cene.

Viewing 1 post (of 1 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.